niebieski-tir

Odpowiedzialny kierowca – ważne dla firmy transportowej

Praca kierowcy dużego samochodu ciężarowego wcale nie jest pracą łatwą, chociaż dla wielu osób może ona być na pewno bardzo przyjemna. Decydując się na wykonywanie tego zawodu zwłaszcza kierowcy samochodów dostawczych muszą cechować się dużą odpowiedzialnością i podzielnością uwagi. Samochody dostawcze są kontrolowane na drogach znacznie częściej niż pojazdy osobowe i bardzo łatwo otrzymać karę za nietrzymanie się przepisów.

Czas jazdy

Kierowcy zawodowi doskonale wiedzą, jak to jest jechać przez kilka, a nawet kilkanaście godzin, aby na czas dotrzeć do wyznaczonego wcześniej celu. Oczywiście w przepisach drogowych jasno i zwięźle jest zawarty okres jazdy i odpoczynku po określonym upływie czasu. W dzisiejszych czasach kierowcy znacznie poważniej traktują te przepisy i bardziej rygorystycznie się do nich stosują niż jeszcze kilka lat temu. Dzieje się tak głównie, dlatego że kary za nie przestrzeganie tych zasad są niezwykle wysokie i mogą pozbawić kierowcę nawet prawa wykonywania tego zawodu. Za wszelkie nieprzepisowe zachowania na drodze odpowiada kierowca kierujący danym pojazdem a nie firma transportowa, która go zatrudnia.

To pracownik ma obowiązek jeździć odpowiedzialnie, nie przekraczając dozwolonej prędkości i limitu czasowego. Musi się zatem także stosować do zasad odpoczynku, nawet jeżeli czas godni i może się spóźnić z dostawą towaru. Przepisy te zostały wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo samych kierowców samochodów dostawczych, ale również kierowców innych, mniejszych samochodów poruszających się po wszystkich drogach. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których przemęczony kierowca zasypiał za kierownicą, co kończyło się groźnym wypadkiem, w którym cierpiały również osoby trzecie. Żeby tego uniknąć wprowadzono zmiany w prawie o ruchu drogowym i pracy kierowcy samochodu dostawczego.

Stan techniczny pojazdu

Kierowca prowadzący pojazd ma również obowiązek zawiadamiać swoich pracodawców o każdej usterce, która pojawia się w jego samochodzie. Przed dłuższą podróżą, pojazd zawsze powinien być nie tylko zatankowany, ale również dokładnie sprawdzony pod względem awaryjności. Nie wolno zapominać o regularnych przeglądach oraz wymianie części na nowe w momencie, gdy ze starą zaczyna się coś dziać niedobrego. Firmy transportowe nie powinny oszczędzać na naprawie samochodów dostawczych. To właśnie te pojazdy są ich wizytówką i dzięki nim firma w ogóle może funkcjonować. Dobra firma nie zaniedba tego aspektu, ponieważ wie, ze to od sprawności pojazdów zależy jej przyszłość w biznesie.

Odpowiedzialna jazda

Wydaje się to trywialne, ale pamiętajmy, że prowadząc samochód ciężarowy nie jest łatwo wyhamować czy zareagować na zdarzenie drogowe. Tymczasem każdy chyba zna obrazek z polskich dróg, kiedy to kierowca tira wyprzeda w miejscach niedozwolonych czy pędzi znacznie powyżej dozwolonej prędkości. Takie zdarzenia drogowe z udziałem kierowców tira są zawsze nagłaśniane na media. Poza tym często kara spotyka też właściciela pojazdu i firmę przewozową dlatego tutaj trzeba być ostrożnym.


Dodaj komentarz