auta-elektryczne-na-stacji

W poszukiwaniu napędu przyjaznego środowisku

Rodzaje paliw często budzą w wielu osobach, nie zawsze będących kierowcami, różnego rodzaju kontrowersję. Dzieje się tak szczególnie ze względu na fakt wydzielania różnej ilości spalin do atmosfery, które w efekcie znacznie zanieczyszczają środowisko naturalne. Które więc paliwo jest najlepsze? Które najbardziej ekonomiczne, a które po prostu najzdrowsze?

Popularne rodzaje paliw w Polsce

Jeżeli sprawdzić paliwa, które wybierane są najczęściej, trudno mówić o ich dobrym wpływie na środowisko naturalne, ponieważ każde z nich wydziela szkodliwe spaliny. Są to jednak środki napędowe powszechnie dostępne, a ich cena jest najniższa. Poza tym większość samochodów przystosowana jest właśnie do korzystania z benzyny, gazu LPG lub oleju napędowego. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że Polacy wybierają takie rodzaje paliw, ponieważ dostęp do nich jest najprostszy, a i cenowo można sobie na nie pozwolić.

Czy spośród trzech najpopularniejszych paliw można wybrać paliwo, które jest zarazem najlepsze dla środowiska? Można nad tym debatować dosyć długi okres czasu, jednak trudno będzie wybrać to, które emituje najmniej spalin. Wszystko bowiem zależy także od silnika samochodu oraz szybkości spalania danego paliwa. W Polsce jest wielu zwolenników wszystkich trzech rodzajów środków napędowych, aktualnie najpopularniejsza jest benzyna, jednak niedaleko za nią podąża gaz LPG, który cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Polaków, głównie ze względu na niską cenę sprzedaży.

Na pewno jest to problem, z którym tak czy siak przyjdzie się zmierzyć. Widać to po dużych miastach jak choćby Pekin, gdzie smog wytwarzany przez samochody nie pozwala po prostu normalnie oddychać. Lekarze już dawno udowodnili wpływ smogu na zachorowalność ludzi. Stąd pilna potrzeba zmniejszenia emisji spalin.

Czy biopaliwa mają przyszłość w Polsce?

Od kilku lat coraz łatwiejszy staje się dostęp także do różnego rodzaju biopaliw zyskujących na wzroście popularności. Są to środki napędowe, wydobywane ze środków odnawialnych, które nie wpływają jakoś bardziej niekorzystnie na środowisko naturalne. Dlaczego więc nie widzimy ich wciąż na dużych i popularnych stacjach paliw? Głównym powodem jest fakt, że, pomimo iż wiele osób chciałoby zatroszczyć się o planetę i wykorzystać biopaliwo w swoim samochodzie, nie ma takiej możliwości, ponieważ auto nie jest przystosowane do sprawnego działania na takich właśnie środkach.

Na świecie biopaliwa produkowane są w dużych ilościach. Na przykład uprawy rzepaka – z którego wykonuje się biopaliwa – są naprawdę gigantycznych rozmiarów i tylko mała ich część jest przeznaczona dla branży spożywczej. Reszta właśnie idzie na paliwa.

Jest to sprawa, która zapewne nie zmieni się jeszcze przez długi czas i trzeba pogodzić się z tym, że przyroda i otaczające nas środowisko naturalne nadal będzie cierpieć na różnego rodzaju działaniach człowieka. Można jedynie mieć nadzieję, że miłośnicy ekologii wraz z naukowcami wymyślą w końcu skuteczny sposób na to, aby wymienić popularne paliwa na coś taniego i zdrowego zarówno dla nas samych jak i otaczającego nas środowiska naturalnego.


Dodaj komentarz