paliwo-tankowanie

Popularność benzyny i oleju napędowego w Polsce

Szukanie oszczędności czy to w budżecie rodzinnym czy też w danej firmie usługowej może obejmować bardzo wiele różnego rodzaju działań. Nie ma temu, co się nadto dziwić gdyż każdy chce na czymś zaoszczędzić i mieć z tego jakąś korzyść. Czy ktoś kiedykolwiek policzył, ile pieniędzy miesięcznie wydaje na paliwo? Na pewno taki bilans robią firmy, a także wiele osób prywatnie, dla własnej informacji. Wyniki takiego zestawienia mogą być szokujące, ponieważ tankujemy dużo i często, a ceny paliw nie są wcale jakieś takie małe, na jakie moglibyśmy liczyć czy też byśmy chcieli.

Droga benzyna i olej napędowy

Kupując auto, każdy zwraca uwagę na to, jaki ma ono silnik i jaki rodzaj paliwa można do niego tankować oraz to ile będzie spalało paliwo na przejechanie pewnej liczby kilometrów. Coraz popularniejsze stają się samochody z silnikiem Diesel, które nie zużywają dużych ilości oleju napędowego. W rezultacie, pomimo, że olej napędowy droższy jest od benzyny, to jednak w ostatecznym rachunku miesięcznym wydanych pieniędzy będzie mniej, ponieważ jedno tankowanie starczy na przejechanie większej liczby kilometrów.

Niektóre z osób preferują auta na gaz, ponieważ jest to najtańszy rodzaj paliwa, a dość ekonomiczne spalanie sprawia, że faktycznie można na tym sporo zaoszczędzić.

Niestety paliwa ciekłe są i dalej będą drogie, a choć tankowanie benzyny chyba najmniej się opłaca, wciąż jest ona bardzo powszechna i najbardziej popularna oraz dostępna, dlatego też właśnie wiele osób wybiera auta właśnie na benzynę. Poza tym diesel jest coraz mniej rozwijany. Na przykład Toyota całkowicie zaprzestała produkcji silników diesla i przerzuciła się na hybrydy. Podobnie wielu innych producentów zapowiedziało wygaszanie produkcji diesla. Są to bardzo skomplikowane silniki a producenci wolą te środki przeznaczyć na technikę przyszłości czyli rozwój aut elektrycznych.

Dlaczego benzyna jest najpopularniejsza?

W czasach, gdy paliwo było jeszcze tanie, a silniki Diesel w Polsce nie występowały, popularna była tylko benzyna i gaz LPG. Nie było jednak wtedy specjalnego dylematu, co wybrać, ponieważ ceny obu paliw nie były wysokie, niewiele osób więc zadawało sobie trud, aby montować instalację gazową, jeżeli takowej w samochodzie nie było.

To benzyna jest najczęściej tankowanym paliwem w naszym kraju. Prawdopodobnie wpływ na to ma również fakt, że ten typ paliwa nie działa szkodliwie na silnik samochodu, co może się zdarzyć w przypadku zamontowania instalacji gazowej. Benzyna uznawana jest mimo wszystko za dobry rodzaj środka napędowego. Dobrze oczyszczona potrafi starczyć na dość długi czas, a przede wszystkim, można ją zatankować na każdej stacji benzynowej. Wiele osób więc wcale nie chce zmieniać swoich samochodów, a tankowanie benzyny, nawet częste i drogie, nie jest dla nich wielkim problemem.


Dodaj komentarz