guma

Jak działają wycieraczki samochodowe?

            Popularne porzekadło mówi, że diabeł tkwi w szczegółach i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tak jest właśnie z wycieraczkami w autach. Deszcz spotyka kierowców bardzo często i zazwyczaj niespodziewanie, a jego rzęsiste opady ograniczają widoczność, co jest główną przyczyną kolizji oraz wypadków drogowych. Wycieraczki nie mogłyby działać, gdyby nie mechanizm im towarzyszący. Na czym polega działanie wycieraczek samochodowych? Jakie kryteria powinny spełniać profesjonalne i efektywnie działające wycieraczki? Sprawdźmy!

Specyfika działania wycieraczki

            Na początku warto zwrócić uwagę na budowę wycieraczek. Podstawowym ich elementem jest guma, która całą swoją powierzchnią powinna stykać się z szybą. Wyłącznie taki układ umożliwia wyprowadzanie wody przed sobą bez pozostawiania filmu wodnego z tyłu. Tu podstawowym kryterium jest równomierny docisk na całej długości, który nie ulega zmianie bez względu na prędkość z jaką porusza się auto. Wspomniany element gumowy powinien przesuwać się po powierzchni szyby z wykorzystaniem konstrukcji nośnej. Odwrócenie ostrza pióra wycieraczki jest w tym przypadku konieczne w celu dynamicznego oczyszczania szkła.

wycieraczka

            Kolejnym istotnym elementem jest ramię wycieraczki, które spełnia cztery główne funkcje :

– dociska gumowe ostrze pióra wycieraczki do szyby

– wpędza w równomierny ruch pióro wycieraczki

– ustawia pióro pod stosownym kątem względem powierzchni

– przylegając do szkła zapewnia optymalny kąt tarcia

Docisk wycieraczki

            Na kwestii docisku warto się zatrzymać. Siła docisku regulowana jest przy udziale specjalnej sprężyny oraz punktu obrotowego pomiędzy głowicą i jego uchwytem. Ów strefa jest wówczas kluczowa względem stabilnego nacisku wycieraczki na powierzchnię szyby. W sytuacji, gdy siła docisku jest zbyt niska warto sprawdzić właśnie ramię wycieraczki. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę następujące kryteria :

– kontrola korozyjna

– poziom luzów w ruchu ramienia

– poziom docisku wycieraczki względem szyby

            W przypadku zauważenia problemów poszczególne elementy wycieraczki należy nasmarować, a w skrajnych przypadkach – wymienić.

karoseria

            Sprawne i efektywne odprowadzanie wody z powierzchni szyby zwiększa poziom komfortu prowadzenia pojazdu oraz zapewnia bezpieczeństwo nawet w skrajnych warunkach meteorologicznych. Wymiana wycieraczek nie jest skomplikowana i warto wykonać ją samemu. To błyskawiczna operacja, która z pewnością przyczyni się do zmniejszenia w ograniczeniach widoczności.

Współpraca z Akroma


Dodaj komentarz