koła

Mechanika i diagnostyka

Zadaniem diagnostyka samochodowego jest poznanie stanu technicznego auta bez demontażu wszystkich podzespołów.

Diagnostyka Samochodowa 

Zdarza się czasem, że konieczny do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów jest częściowy demontaż. Podstawowa diagnostyka dotyczy m. in.: oceny aktualnego stanu pojazdu, prognozy zmian mogących powstać w najbliższym czasie eksploatacji oraz ustalanie przyczyn występowania tych zmian. Elementami podlegającymi badania diagnostycznego w mechanice pojazdowej są:

– hamulce (nożny i ręczny),

– stan układu kierowniczego i zawieszenia,

– stan amortyzatorów,

– stan elementów przenoszenia napędu (np. paski rozrządu, klinowe itd.),

– ciśnienie sprężania w cylindrach silnika,

– poprawne działanie oświetlenia i sygnału dźwiękowego,

– Stan instalacji elektrycznej, akumulatora i zapłonu.

– skład spalin,

półka

Diagnosta podczas wykonywania swojej pracy posługuje się wieloma różnymi narzędziami. Do najbardziej podstawowych należą: stetoskopy, ciśnieniomierze, testery elektroniczne, stanowiska rolkowe do badania skuteczności hamowania, urządzenia imitujące drgania w celu sprawdzenia stanu amortyzatorów, przyrządy do kontroli geometrii, urządzenia do analizy spalin. Za ich pomocą diagnostyk wydaje opinię na temat stanu podzespołów i może zalecić ich regulację, naprawę albo wymianę. 

Komputer diagnostyczny

W przypadku większości samochodów istnieje możliwość ich podłączenia do komputera diagnostycznego, który wskazuje często dokładną lokalizację awarii oraz wiele przydatnych komunikatów z czujników wbudowanych w pojeździe. Gniazda umożliwiające podłączenie do komputera montuje się w pojazdach niemal od 30 lat. Na naszych drogach najłatwiej jednak spotkać te, w których zastosowano gniazdo typu OBD II (On Board Diagnostic II). Europejski odpowiednik Amerykańskiego OBD II to EOBD (European On Board Diagnostic) Montowano je już od 1996 roku (w Europie od 2001 r)  i ich popularność sprawiła, że odkodowanie błędów silnika i nie tylko jest możliwe niemal w każdym warsztacie specjalizującym się w diagnostyce. 


Dodaj komentarz