mercedes

Leasing operacyjny, a kredyt –blaski i cienie

Współcześni przedsiębiorcy, których firmy w wielu przypadkach charakteryzują się formą opodatkowania liniowego stają przed sporym dylematem. Dotyczy on zakupu auta osobowego, który obecnie najchętniej finalizuje się w formie kredytu, bądź leasingu operacyjnego. Zarówno jedno i jak drugie rozwiązanie niesie ze sobą sporo zalet, ale nie brakuje również wad. W dzisiejszym artykule przeprowadzimy analizę porównawczą obu tych rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

Auto osobowe na kredyt

Jak ukazują badania statystyczne większość przedsiębiorców powoli rezygnuje z formy kredytowej zakupu auta osobowego. W dużej mierze wynika to z prawa podatkowego, choć nie brakuje również innych wad. Do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim niechętne podejmowanie się banków oraz instytucji finansowych w przypadku kredytowania przedsiębiorstw. Dotyczy to przede wszystkim firm, które rozpoczynają swą działalność. Większość banków i pokrewnych instytucji zastrzega sobie w umowach doświadczenie opiewające w kilkumiesięczny staż – szczególnie jeśli chodzi o przedsiębiorstwa z niskim wkładem finansowym. Prognozy ekonomiczne, jak i dynamiczna sytuacja rynkowa sprawia, że udzielenie kredytu z wolna zaczyna być swoistym „mission impossible”. Nie pomaga także fakt, iż likwidacja szkód w przypadku kredytów odbywa się na własną rękę.

auto

Forma kredytu na auto osobowe na przedsiębiorców to nie tylko wady, ale także zalety. Do nich niewątpliwie zaliczyć należy natychmiastowe – jednorazowe odliczenie podatku VAT w momencie zakupu pojazdu, co w przypadku aut droższych stanowi pokaźny zastrzyk gotówki dla firmy. A skoro mowa o rodzaju auta jaki firma pragnie nabyć to warto zwrócić na uwagę na zwiększoną elastyczność – mianowicie kredyt obejmuje zarówno auta używane, jak i zupełnie nowe. W przypadku tych pochodzących z rynku wtórnego możliwe jest stosowanie wyższych stawek amortyzacyjnych, co w dłuższej perspektywie jest ekonomicznym walorem dla przedsiębiorstwa. Do elastyczności kredytowej zaliczyć należy również fakt, iż kredyt można spłacić bez najmniejszego problemu przed czasem, choć coraz częściej towarzyszy temu prowizja.

Leasing operacyjny

Powiększające się zainteresowanie formą leasingu operacyjnego jest skutkiem wielu zalet, które podobnie jak w przypadku kredytu mają związek z opodatkowaniem. Dlaczego współcześni przedsiębiorcy wybierają chętnie formę leasingu? Przede wszystkim, dlatego, że firmy leasingowe w przeciwieństwie do banków są bardziej otwarte i elastyczne w przypadku finansowania. Bez znaczenia jest aktualna kondycja przedsiębiorstwa oraz długość jej funkcjonowania. Kwestia wkładu finansowego to również sprawa drugorzędna. Niewątpliwą korzyścią dla przedsiębiorców jest również fakt, iż opóźnienia spłat nie są odnotowywane w BIKu, co pozwala zachować firmie większą płynność finansową i pozytywny wizerunek marki. W ten sposób zwiększa się nie tylko jej wiarygodność, ale także otwierają się nowe możliwości rynkowe. Do dodatkowych zalet leasingu operacyjnego zaliczamy także możliwość skorzystania z dodatkowego pakietu usług takich jak przeglądy i naprawy, a także pomocy firmy leasingowej w przypadku wystąpienia szkody.

auto

Nie obejdzie się również bez wad. Poważną jest z pewnością brak możliwości finansowania aut używanych oraz ograniczenie w postaci cyklicznego rozliczenia podatku VAT. Szkopuł tkwi również w umowie, bowiem nie można jej zakończyć przed czasem określonym, który zazwyczaj trwa minimum dwa lata.

Współpraca Leasing Katowice.


Dodaj komentarz