zaladowany-tir

Trudny zawód kierowcy zawodowego

Praca każdego kierowcy zawodowego wymaga wielu wyrzeczeń i poświęcenia. Bardzo często okazuje się, że rodziny takich osób nie są tak do końca zadowolone z podjętej przez męża czy partnera posady, ponieważ wiąże się ona z ciągłą nieobecnością w domu i sporadycznym pojawianiem się, co wpływa na relacje rodzinne.

Kierowcy samochodów dostawczych

Zarówno duże jak i te nieco mniejsze firmy transportowe niezmiennie przez cały czas poszukują doświadczonych kierowców do rozwożenia różnego rodzaju towarów w różne miejsca na terenie Polski, a nawet poza jej granicami. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że wyjazd w trasę trwać będzie kilka czy też nawet kilkanaście dni, w zależności od tego, ile punktów jest do objechania i jak długa jest trasa.

W mniejszych samochodach dostawczych praca kierowcy zazwyczaj wygląda tak, że jednego dnia rano następuje wyjazd i trasa trwa dwa dni z noclegiem. Następnie można liczyć na dzień lub dwa dni wolnego. Jest to dosyć korzystna opcja, ponieważ pozwala na regularne wizyty w domu w tygodniu pod warunkiem, że trasa przejazdu na to pozwala.

Inaczej ma się sprawa kierowców dużych tirów, którzy wyjeżdżają głównie w trasy zagraniczne. Czasem zdarza się, że takiego kierowcy nie ma w domu nawet dwa tygodnie. I to jest właśnie ten mankament, który często nie podoba się bliskim osobom danego kierowcy. Jednak bardzo często potrafią się z tym pogodzić, ponieważ praca kierowcy zagranicznego niesie ze sobą spore wynagrodzenie, które dla wielu osób jest na pewno bardzo dużym motywatorem do działania i pewnego poświęcenia.

Rynek pracy sprzyja kierowcom. Po prostu jest ich za mało, stąd też doświadczeni kierowcy mogą liczyć na dobre wypłaty. Mniej doświadczeni powinni znaleźć pracę raczej bez większych problemów.

Zarobki kierowców zawodowych

Zazwyczaj pensja kierowcy zawodowego liczona jest od kilometra lub od punktu, do którego musi dojechać. Wychodzi więc zazwyczaj na to, że im dalsza trasa, tym więcej pieniędzy można za nią otrzymać. Do tego dochodzą oczywiście różnego rodzaju dodatki, jak zapłata za posiłki podczas trasy oraz uciążliwy nocleg. W ogólnym rozrachunku wychodzi na to, że kierowcy zawodowi zarabiają nawet bardzo dobrze. Oczywiście wszystko zależy od firmy, w jakiej się pracuje oraz trasy i rodzaju przewożonego towaru.

W transporcie zagranicznym pensja jest zdecydowanie wyższa niż kierowcy krajowego, jednak wymaga też większego poświęcenia, wydaje się więc to uzasadnione. Praca kierowcy wymaga na pewno dobrego skupienia uwagi. Trzeba również pamiętać o konieczności odpoczynku po określonym czasie jazdy. Wszystkie przepisy, dotyczące pracy kierowcy, powinny być ściśle przestrzegane, gdyż w razie ich złamania, stosowane są bardzo wysokie kary.


Dodaj komentarz