wlasna-flota-samochodowa

Własna flota, czy usługi firmy transportowej?

Każdy producent dowolnego towaru, który działa na skalę krajową lub międzynarodową, musi dostarczać swój towar do sklepów i magazynów. Aby się to udało potrzebuje pojazdów, które ten towar przewiozą. Są dwie możliwości – albo zainwestuje we własną flotę, albo skorzysta z usług firmy transportowej lub logistycznej. Oba rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety.

Własna flota pojazdów

Podstawową zaletą posiadania własnej floty pojazdów jest pełna kontrola nad tym, co się z towarem dzieje. Firma, która taką posiada, może samodzielnie zatrudniać kierowców, kupować tiry przystosowane do specyficznych wymagań danego typu towarów oraz samodzielnie ustalać harmonogram dostaw. Brak pośredników znacznie upraszcza wszelkie związane z frachtem formalności, które mogą opóźnić dostawę. To szerszy temat, więcej informacji o zarządzaniu flotą tutaj: https://menadzerfloty.pl/.

Ponadto posiadanie własnych ciężarówek to świetna okazja do rozreklamowania logo firmy – jeśli odpowiednio pomalujemy samochody, nasza marka będzie obecna na drogach i stanie się widoczna da wszystkich współuczestników ruchu. Jak pokazują badania przyswajanie marki przez potencjalnych klientów dzieje się w dużej mierze poza ich świadomością, między innymi wskutek jej obecności w wielu miejscach naraz. Wpływu takich działań na sprzedaż nie da się dokładnie wyliczyć, jednak jego istnienie zostało potwierdzone naukowo.

Stworzenie własnej floty to jednak ogromna inwestycja, na którą nie wszystkie firmy stać. Samochody ciężarowe osiągają ceny liczone często w setkach tysięcy złotych, a trzeba je jeszcze ubezpieczyć, serwisować, stworzyć etaty dla dyspozytorów i kierowców. Ponadto zarówno stworzenie floty jak i zarządzanie nią stanowi wyzwanie organizacyjne. Wielu problemów nie da się przewidzieć na etapie planowania, rozwiązywanie sytuacji takich jak wypadki drogowe czy zamykanie ważnych arterii ze względu na remonty pochłaniają mnóstwo energii i zasobów, co więcej wymagają kompetencji i doświadczenia.

Firma logistyczna i transportowa

Zatrudnienie podwykonawcy, który zajmie się frachtem, to rozwiązanie, które można uznać za wygodne, ponieważ to przewoźnik bierze odpowiedzialność za towar od momentu załadunku aż po rozładunek. Ponadto klienci cedują na przewoźnika wszystkie sprawy organizacyjne, nie muszą martwić się o prawo obowiązujące w krajach, przez które ma przebiegać trasa, o sytuację na drodze czy warunki pogodowe – klient ustala z firmą logistyczną i transportową termin dostarczenia i w przypadku niedotrzymania terminu – wyciąga wobec usługodawcy konsekwencje.

Konsekwencje o których mowa ustalane są podczas negocjacji dotyczących umowy. Ponadto firmy transportowe o ugruntowanej pozycji na rynku mają umiejętności i doświadczenie niezbędne do tego, aby wynegocjowanych warunków dotrzymać. W przypadku budowania floty od podstaw problemy, które pojawiają się na początkowym etapie mogą przerosnąć kogoś, kto dopiero uczy się na własnych błędach.

Minusem zatrudniania firm transportowych i logistycznych jest natomiast komplikowanie kwestii frachtu – im więcej podmiotów jest w niego zaangażowanych, tym większe ryzyko wystąpienia szumów komunikacyjnych. Ponadto firmie transportowej musimy płacić za każdym razem od nowa – na dłuższą metę posiadanie własnej floty może więc zredukować koszty.

Można powiedzieć, że stworzenie własnej floty się opłaca, ale tylko wtedy, gdy działamy na naprawdę dużą skalę. W przeciwnym razie lepiej będzie korzystać z pomocy podwykonawców.


Dodaj komentarz