Transport kruszyw na duże odległości

Bardzo często transport kruszyw odbywa się na stosunkowo długich trasach. Wynika to z faktu, że inwestycje infrastrukturalne często pochłaniają duże ilości kruszywa i materiałów budowlanych. Co więcej na wybór kruszywa do prac budowlanych pływanie tylko jego jakość, lecz również cena. Nierzadko okazuje się, że bardziej opłacalny jest zakup kruszywa znajdującego się w oddalonej części kraju aniżeli zakup kruszywa, który jest w pobliżu, jednak jego cena jest w stosunkowo wysoka.

Od czego zależy bezpieczeństwo podczas transportu?

Prawo o ruchu drogowym jasne określa w jaki sposób powinien być realizowany transport kruszyw. Niezależnie od tego jakie kruszywo jest transportowane, musi być odpowiednio zabezpieczone oraz przewożone właściwymi pojazdami. Kluczowa jest tu sprawność techniczna pojazdów, gdyż w przeciwnym razie mogłoby dojść do wypadków oraz wielu innych niepokojących sytuacji. W związku z tym, że najczęściej transportowane są ogromne ilości kruszywa, piasku, ale także innych substancji – tak ważną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie pojazdu. Ważne jest również, aby nie został przekroczony dopuszczalny nacisk na osi pojazdu. Jest to kwestia bezpośrednio wpływająca na bezpieczeństwo zarówno kierowców, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. Przed każdym wyjazdem należy zatem sprawdzić czy samochód ciężarowy jest sprawny, czy nie doszło w nim do uszkodzenia jakichkolwiek elementów, które mogłyby powodować zagrożenie w czasie jazdy.

Szybki transport kruszyw

Szybkość transportu ma najczęściej bardzo duże znaczenie dla klientów. Dlatego najczęściej wybiera się przewóz drogowy, który jest stosunkowo szybki, tani, a ponadto umożliwia łatwe dotarcie do niemalże każdego miejsca. Do tego typu transportu wykorzystywane są samochody ciężarowe, które mogą samodzielnie wysypać surowce w określonych miejscach. Muszą posiadać jednak osłony na górze, aby w trakcie jazdy nie doszło do samoczynnego wysypywania się kruszywa. Skrzynia musi być właściwie zabezpieczona, a ponadto szczelna. Niedopuszczalne jest również nadmierne przekraczanie masy całkowitej pojazdu. W takiej sytuacji pojazd może szybko stracić stabilność oraz stworzyć duże zagrożenie na drodze. Natomiast osoba, która kieruje pojazdem powinna posiadać pozwolenia, a także doświadczenie w przewozie materiałów sypkich. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza na dłuższych trasach lub w przypadku dużych załadunków kruszywa. W takiej sytuacji transport może być bardzo niebezpieczny, a także prowadzić do groźnych wypadków samochodowych.


Dodaj komentarz