opel-astra-wer-5

Dlaczego warto stworzyć własną flotę aut?

Flota samochodów ma bardzo dużo zastosowań, od funkcji reprezentacyjnych, po transportowe. Jej stworzenie i zarządzanie nią stanowi jednak trudne wyzwanie, z którym trudno poradzić sobie bez odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Ponadto inwestycja we własne tiry, samochody dostawcze czy nawet osobowe, pochłania ogromne koszty. Mimo to gra wydaje się być warta świeczki. Dlaczego?

Kontrola

Mając własną flotę tirów, którymi możemy przewozić produkowany przez siebie towar pomiędzy fabrykami, magazynami a sklepami stacjonarnymi, pozwala nam cały czas kontrolować stan i pozycję owego towaru. Dzięki temu nie musimy odpowiadać za cudze błędy popełnione podczas przewozu a nawet, gdyby miały się pojawić opóźnienia, to możemy informować o nich klientów z takim wyprzedzeniem, jak wcześniej ustaliliśmy i nie popsuć sobie stosunków z nim. To prawda, że zaangażowanie firmy transportowej lub logistycznej jest o tyle wygodne, że na czas frachtu konieczność rozwiązywania problemów cedujemy na kontrahenta, jednak w przypadku popełnienia przez niego błędu to my będziemy musieli tłumaczyć się przed odbiorcą towaru a cała sprawa, mimo braku winy, obciąży naszą markę.

Oszczędność

Firmom transportowym musimy płacić za każdym razem gdy wykonują usługę, przy czym dyktowane przez nie ceny są często bardzo wysokie. Posiadanie własnej floty oznacza jednorazową inwestycję, nawet jeśli w krótkim terminie jej rozmiar może wydawać się trudny do udźwignięcia, to o ile dobrze wszystko zorganizujemy inwestycja ta na pewno się zwróci. Oszczędności z tytułu posiadania własnej floty da się jednak zauważyć nie prędzej niż po kilku latach od jej utworzenia. Zakup samochodów to setki tysięcy, a często nawet miliony złotych. Każdy pojazd musi być ubezpieczony a kierujący nim pracownik – opłacony. Należy też zadbać o etat dla dyspozytora, który musi być pracownikiem o odpowiednich kwalifikacjach (a więc droższym) i monitoring GPS. Gdy jednak wszystko to uda się już poukładać, kolejne problemy będzie już o wiele łatwiej rozwiązać. Tym bardziej, że kupując auta dla floty można liczyć na zniżki popularnych modelach jak astra czy skoda (przykładowy test).

opel-astra5
Promocja

Nieco niedocenianą korzyścią z posiadania własnej floty pojazdów, jest możliwość prawie darmowej reklamy firmy. Tiry, które przewożą towary, ozdobione naszą marką bardzo skutecznie promują ją zarówno na drogach jak i poza nimi. Własne samochody możemy pomalować w dowolny sposób, możemy nie tylko zadbać o to, aby marka była widoczna, ale również rozreklamować nową ofertę. Powierzchnie naczep są zazwyczaj dość duże, dają więc marketingowcom ogromne pole do popisu. Samochody przewożące towary pomiędzy poszczególnymi punktami trasy pojawiają się wszędzie – w dużych miastach, na prowincji, na parkingach, wszędzie znajdują się również nasi potencjalni klienci. Reklama obecna w miejscu zaskakującym działa przeważnie lepiej niż reklama umieszczona w miejscu oczywistym. Gdy czytamy gazetę, oglądamy telewizję czy przeglądamy strony internetowe, na reklamy zwracamy odruchowo bardzo małą uwagę. Natomiast reklama na drodze sprawia, że również odruchowo ową uwagę na nią kierujemy.

Żeby oddać prawdziwy stan rzeczy trzeba zaznaczyć, że stworzenie własnej floty nie będzie opłacało się każdej firmie. Skorzystają na niej przede wszystkim podmioty działające na dużą skalę, mające duży budżet i zdolne do przeprowadzenia potężnej inwestycji. W ich przypadku własne samochody mogą być bodźcem do dynamicznego rozwoju.


Dodaj komentarz